Zahrada

Mariánská zahrada je malým místem na zemi v maličké obci Dolní Oldřiš nacházející se mezi nížinou a horami tvořící krajinnou architekturu složenou z pestrých barev květů léčivých bylin, keřů a ovocných stromů. Zahrada je tak příjemným domovem také včelám, které tu chováme, a celé řadě dalších druhů hmyzu. Je oblíbeným místem hnízdění ptactva. Pobývá u nás i málo se vyskytující sýkora parukářka, nebo dudek. Krajinu, ve které pěstujeme naše plodiny vnímáme jako součást našeho života. Tvoříme ji proto s maximální úctou a vnímavostí vůči jejím požadavkům, aby tu jednou byla v dobrém stavu pro ty, kteří přijdou po nás.

Jsme zapojeni do režimu ekologického zemědělství, které v současné době v České republice tvoří už téměř 12% celkové obhospodařované půdy.

 

Naše bylinky

z přechodového období ekologického zemědělství

Mateřídouška                Tymián                   Yzop                       Dobromysl  

Máta               Meduňka              Šalvěj          Měsíček                Slunečnice

 

Na podzim a zimu jsme pro Vás připravili několik nových směsí bylinných čajů.

V tomto čase ještě stále sbíráme, sušíme a mícháme ty nejlepší byliny z naší Mariánské zahrady.

MARIÁNSKÝ BYLINNÝ ČAJ – OCHRÁNCE

složení: dobromysl, mateřídouška, máta, tymián, měsíček, arónie, jablko, citrónová kůra

Polévkovou lžíci přelijte půl litrem vařící vody a nechte cca dvacet minut vylouhovat.

MARIÁNSKÝ BYLINNÝ ČAJ – CESTA

složení: heřmánek, lípa, černý bez, yzop, měsíček

Polévkovou lžíci přelijte půl litrem vařící vody a nechte cca dvacet minut vylouhovat.

MARIÁNSKÝ BYLINNÝ ČAJ – PROBUZENÍ

složení: heřmánek, lípa, černý bez, yzop, měsíček
Bylinný čaj skvělý na ranní pití, pro povzbuzení a na ochranu imunity, vhodný především pro prevenci.
Polévkovou lžíci přelijte půl litrem vařící vody a nechte cca dvacet minut vylouhovat.

Nepřekračujte denní dávkování, při nemoci můžete dávku zdvojnásobit a rozložit na užívání čtyřikrát denně.

 

Jak obohatit VAŠE POKRMY, jak využít byliny při PREVENCI nebo v NEMOCI?

Všechny naše bylinky používejte s rozvahou. Jednodruhové bylinné čaje i čajové směsi jednu polévkovou lžíci na půl litru vody a vypijte jej na dvakrát ráno a večer.

Jejich účinky vnímáme dle starých způsobů náhledu na zdraví člověka dle stupňů horkosti a moci, kterou dokáže v těle působit, jako je otevírání, rozrážení, posilování aj.,

Ale soustředíme se spíše na EBM – Evidence-based medicine – tzn. produkujeme bylinné směsi, u kterých je výzkumem prokázaný účinek a interakce s dostupnými farmaky.

Tymián (vlašská mateřídouška)

Tato sympatická rostlina patří na naší zahradě k vytrvalým rostlinám kvetoucím od začátku května. Je to znamenitá a vznešená bylina veliké moci.
Je přirozenosti horké a suché na třetím stupni, mocí svou otvírá, ztenčuje, rozráží a posiluje vůní.

V tělesné oblasti
Je nejlepší bylinkou na stimulování brzlíku, nejdůležitější žlázy v těle pro stimulaci imunitního systému. Je skvělou povzbuzující bylinkou při nedostatku životní energie. Celkově posiluje vnitřní orgány.
V oblasti psyché
slouží dobře lidem, kteří jsou ustrašení, ospalí, ztrnulí, s nedostatkem paměti. Tymián svou horkou  a suchou mocí, dalo by se říci, zapaluje vnitřní oheň. Podává se dětem s anémií, dospělým s nervovými poruchami, depresemi, migrénou.

 V pokrmech

Kulinářský zážitek s tymiánem v kuchyni je vaření různých polévek, omáček, boršče a bohatých vývarů. Získají zvláštní vůni a neobvyklou chuť i po přidání špetky tymiánu. Pomáhá lépe trávit a vstřebávat jídlo.

V kombinaci s jinými bylinami
Se šalvějí je vynikajícím lékem proti bolesti v krku,
s křenem proti bolestem hlavy a ztuhlosti svalů způsobené chladem,
s echinaceou stumuluje přirozené obranné mechanismy těla a posiluje náš imunitní systém.

Kdy nepoužívat tymián

Tymián by neměl být používán těhotnými ženami, v případě střevních nebo žaludečních vředů nebo u pacientů s hepatitidou, fibrilací síní nebo pyelonefritidou, při snížené funkci štítné žlázy a ateroskleróze může být škodlivý.

Mateřídouška

Tato vlídná rostlina vytváří na naší zahradě barevný koberec obklopený našimi včelami a jiným hmyzem vyhledávajícím její barvu a vůni. Mateřídouška zahřívá a suší až ke třetímu stupni. Mocí svou otvírá, proniká, rozráží a žene.

V tělesné oblasti
Mateřídoušky se pro svůj sekretolytický účinek používá při katarech horních cest dýchacích, chřipce, bronchiálním astmatu i chronické bronchitidě, bronchopneumonii i na zápal plic, při kterém je vylučován slizovitý exkret. Umí utišit suchý a spastický kašel, ale také černý kašel a spastickou bronchitidu, stejně jako uklidnit nervy. Pro spazmolytický účinek je doporučována mateřídouška na žaludeční a střevní choroby i u nemocí původu nervového, jako jsou vředy, chronická gastritida, nadýmání, spastická kolika či bolesti hlavy, neurastenie a neuritida.
Zevní použití
Můžeme ji přidat do aromatické koupele či přikládáme jako obklad, dráždícího a analgetického účinku má u kloubních onemocnění, chorob svalů a periferních nervů.

Odvar mateřídoušky slouží k úpravě menstruačního cyklu a dobrého „vyčištění“. Napomáhá při otevírání matky před porodem. Vyhání moč a ledvinový kámen z těla. Otvírá játra, plíce a slezinu.

V oblasti psyché
Slouží dobře lidem, kteří touží „uklidnit nervy“, jednak v melancholických náladách, na druhé starně při bouření afektovaných nálad.

 V pokrmech

Posiluje žaludek v zažívaní pokrmů, je vhodná k masu a rybám. Lze ji použít podobně jako petržel.

V kombinaci s jinými bylinami
S lékořicí, medem a anýzem vařená vyčišťuje prsa od silného kašle a pomáhá při zánětech močového měchýře – napomáhá bolestnému kapavému močení

Kdy nepoužívat mateřídoušku

Dodržíte-li doporučené množství bude Vám mateřídouška dobře sloužit.

Dobromysl

Tato velkodušná rostlina se vynoří na každém místě, kde se pro ni vytvoří i minimální prostor. Sama se stěhuje z místa na místo, na naší zahradě rádi objevujeme, kde se nově usídlila. Jakoby to byla její povaha být všude, kde je potřeba.

Dobromysl je přirozenosti horké a suché na třetím stupni. Má moc rozpouštěti, srážeti, rozdělovati, rozrážeti, ztenčovati a z hloubky táhnouti.

V tělesné oblasti
Dobromysl svým složením působí jako antioxidant, což znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá k normálnímu krevnímu tlaku, činnosti jater a dýchání. Vyzkoušet ji mohou také maminky pro bezproblémový průběh kojení, dobromysl podporuje laktaci.
V oblasti psyché
Má pozitivní účinky v oblasti duševního výkonu a zdravého spánku.

V pokrmech
Dobromysl je v pokrmech nezastupitlenou bylinnou se širokým využítm téměř bez omezení. Využívejte ji při závěrečné úpravě pokrmů, aby tak neztratila svou intezivní nenapodobitelnou vůni.

V kombinaci s jinými bylinami
Dobromysl usušená a utlučená na drobný prášek s medem vyhání ven stolicemi černou melancholickou vlhkost a krev a vrací ženám správnou menstruaci. Zadělaná s medem na způsob lektvaru vyčišťuje  otvírá průdušky a mírní kašel.

Utlučené listí dobromysli přidané do vaječné omelety zabraňuje průjmu.

Prášek dobromysli svařený ve víně zahřívá žaludek a střeva a stravuje větry.

Kdy nepoužívat dobromysl

Dodržíte-li doporučené množství povede Vás dobromysl k dobré mysli.